Jak nejlépe posílit imunitu?

Nemoci jsou nepříjemné, všichni to víme. Třeba taková chlapská rýma, která dokáže pokazit víkend celé rodině. Podzim je nejhojnějším obdobím chřipek, zimě vládne nachlazení, jaro je obdobím alergiků, a v létě se daří střevním a žaludečním virózám. Nemoci jsou tu zkrátka pořád, a ne vždy se jim lze vyhnout. Čím silnější je však imunita, tím větší je pravděpodobnost, že se vaše tělo s nemocí hravě popere, nebo budou příznaky alespoň slabší. Jak ale posilovat imunitu?

Vitamíny

Lidské tělo vitamíny zkrátka potřebuje, aby bylo zdravé a také silné. Na posílení imunity je základem vitamín C, a vitamín D. Vitamín C získáváme nejvíce z ovoce, jako jsou citrusy, bobule (maliny, borůvky, ostružiny), ale také z mnoha dalších. Vitamín D pak doplňujeme sluníčkem, a to i v zimě, kdy vyrazíme na krátkou procházku ve slunečný den. Pokud nemáte čas, či vám ovoce nechutná, můžete si potřebné potravinové doplňky koupit v lékárně, ačkoliv se nejspíš nikdy plně nevyrovnají těm čerstvým.

bobulovité plody

Otužování

Pokud je vaše tělo neustále zvyklé jen na teplo, stačí aby na vás párkrát foukl chladnější větřík, a nemoc je na světě. Otužování je tedy skutečně důležité. Ti nejstatečnější chodí v chladnějších podzimních dnech k rybníku, v němž se po krátkých intervalech otužují. Pro začátek však postačí nosit méně oblečení, nejlépe tak, abyste nemrzli, ale vystoupili z komfortní zóny, nepřehánět to s topením, a občas si dopřát studenou sprchu.

Dostatek odpočinku

Víte co je únava? Je to stav, kdy už je vaše tělo vyčerpané, a potřebuje regeneraci. V takovém případě není dobré se přepínat, jelikož vyčerpané tělo spotřebovává většinu energie už k tomu, aby vůbec fungovalo, a na boj s nemocí zkrátka už nemá dost sil. Pravidelný odpočinek, a dostatek spánku jsou důležití ochránci vašeho imunitního systému.

spící žena

Zdravá strava

Stejně jako s únavou, je to i se stravou tak, že pokud tělu dáváte jen prázdné kalorie, a chybí vám důležité živiny, bude zkrátka fungovat hůř, a budete se cítit slabší, a unavenější. Špatně nastavený jídelníček tak může stát za vašimi problémy s imunitou. Nejde však jen o to co jíte, ale i kdy jíte. Tělo potřebuje energii dávkovat, a tak byste neměli zapomínat snídat, ani večeřet. Večeře však jen lehčí, jelikož když tělo v noci musí v klidovém režimu pracovat na trávení, projeví se to na kvalitě vašeho spánku.

Pohyb

A nezapomínejte ani na dostatek pohybu, kterým si buduje kondici, a lepší výdrž, třeba v boji s nemocí. Ideální je pak pohyb na čerstvém vzduchu, který je pro tělo prospěšnější než městský smog.