Nákup na dovolené

Kdopak by to každý rok nepoznal. Vloni přišel chleba v zemi QQQ na padesát českých korun, a letos? Óóó, hrůza hrůzoucí, letos nás to přijde na korun osmdesát.

ruka muže s peněženkou

A vloni jste dali v zemi XXX za flašku vína přes sto korun, tedy v přepočtu samozřejmě a letos jen sedmdesát. Hurááááá, jdeme se opít, a pořádně. Ostatně, máme dovolenou.

Podívejme se poslu na pár zemí, a zkusíme zjistit, jakou hodnotu zde má naše tisícovka. Neberme vůbec v potaz nákup, prodej, poplatky za směnu a další. Prostě to jen přepočteme a je to. Budeme se divit.

Tak na kdysi levný Egypt letos zapomeňte. Došlo u nich ke zdražení zboží v průměru více než sedmnáct procent. Ostatně zemí, kde bude levněji je jako šafránu. Navíc, nejde ani o zemi jako takovou, ale jde pak především o destinace. Zcela jistě zaplatíte v turistickém středisku více nežli někde na okraji civilizace v nějaké vesnici.

Výrazně podražilo Norsko, zde za fiktivních tisíc korun nakoupíte zboží asi za polovinu, tedy jak u nás za pět set. A v Curychu, tedy ve Švýcarsku dokonce jen jako za tři stovky.

Pokud chcete levnou destinaci, tak jich moc není, ale není pravdou, že by nebyly vůbec. Tak například v Ankaře, v Turecku je to skoro třináct stovek. Taktéž je na tom Thajsko, nebo Bulharsko.
peníze v džínách

Bohužel tyto údaje již nyní nemusí být zcela přesné, dokonce mohou být i zavádějící. Nikdy nevíme, co se může zvláště v exotických zemích stát a vše může být obráceně. Totiž tak, že kde byste se měli mít dobře skoro zadarmo se nedoplatíte a naopak.

Také rozdíly mezi jednotlivými lokalitami mohou být skutečně veliké, například ve Španělsku dokonce až třiceti procentní. Což už skutečně stojí za přemýšlení, kde se ubytovat.

A ještě jednu poznámku. Berte si sebou dvě karty. Jednu debetní a druhou kreditní. Stává se totiž, že to někde používají obráceně (USA), nebo vám někde v Evropě nemusí třeba půjčit vůz.