Jak si správně vybrat štěně

Psího společníka budete mít na starost zhruba dalších 10 až 15 let, proto není vhodné jeho výběr podceňovat. Pořádně zvažte všechny Vaše možnosti a požadavky. Při výběru Vám může pomoct několik těchto zásad:

Ještě před hledáním štěňat

malý pes

Jaké plemeno?

Je to zvláštní, ale v tomto “bodě“ lidé nejčastěji dělají chyby… Nerozhodujte se podle módních trendů či vzhledu daného plemene, ale podle jeho temperamentu a požadavků (to jde ruku v ruce s tím, co mohu poskytnout psovi já!!!). Zvažujte i náročnost výchovy daného plemene a Vaše zkušenosti – předejdete tím mnohým problémům. Zvažte i na co psa vlastně chcete.

Pejsek nebo fenka?

Každé pohlaví má jiný povahové rysy. Feny bývají mírnější a méně náročné na výchovu, ale jsou zase “náladovější“, navíc 2x do roka hárá. Pes je více dominantní a samostatnější a obvykle můžou být i větší problémy s výchovou.

Kříženec x s PP x bez PP

Kříženec
Jdete do toho s rizikem, že úplně nevíte, co Vám ze psa vyroste. Pokud si křížence vyberete, nechte ho vykastrovat, protože není vhodné křížence dále množit.

Bez PP
Takového psa si většinou vyberou lidé, kteří nemají výstavní ambice, ale přesto si nemyslím, že pes bez PP je vhodnou variantou. Díky tomu se často množí jedinci, kteří by v normálním chovu neměli co dělat. Dávejte si pozor hlavně na zdraví psa.

S PP
Asi ta nejlepší varianta. Pes má rodokmen a díky tomu můžete snadno dohledat případné zdravotní problémy či jiné podrobnosti z minulosti. Navíc máte nějakou záruku zdravotního stavu a standartu od chovatele.
štěňátko v trávě

Jedeme si pro štěňátko

Každoročně se rodí mnoho vrhů a vybrat si můžete v mnoha různých prostředích – internet, noviny či časopisy a chovatelské sdružení.
Pokud už máte chovatele vybraného, tak jen vyrazit na místo “činu“. Všímejte si matky štěňat – neměla by být agresivní či projevovat nějaké fyzické nedostatky.

Ze štěňat vybírejte nějaké, které Vás nejenom zaujme, ale je živější a má zájem o okolí. Cenu moc neřešte, protože za celý život psa za něj dáte mnohem víc…