Pro koho se hodí hypotéky bez registru

Jedním ze snů asi každého člověka je mít vlastní bydlení, ať už jde o dům či byt. Asi jen málokdo by chtěl strávit celý život v nájmu. A není divu, koneckonců bydlet ve vlastním má celou řadu výhod, z nichž ta rozhodně ne nejmenší je ta, že nemusíte měsíčně nikomu nic platit za to, že na daném místě můžete bydlet, a že se nemusíte být, že vás majitel z jakéhokoliv důvodu vystěhuje.

hypoteka3

Ovšem vzhledem k výši ceny nemovitostí je zde fakt, že za běžných podmínek by si vlastní dům či byt mohl dovolit jen málokdo. I proto existují hypotéky, tedy účelové půjčky určené ke koupi či rekonstrukci předem dané nemovitosti.

Je jich poměrně dost typů, ovšem mezi dlouhodobě oblíbené patří hypotéky bez registru. O co se jedná?

U tohoto typu se, na rozdíl od ostatních, neověřuje, zda má žadatel záznam v registru dlužníků. To je seznam, kde jsou zapsáni ti,kteří mají nějaký oficiální dluh, ať už půjčku či nezaplacené poplatky za energie či plyn, i kdyby toto zpoždění činilo pouze jeden den.

hypoteka6

Faktem je, že je zde zapsána více než polovina obyvatel naší republiky, a to z jednoho prostého důvodu: často ani nevědí, že jsou tam zařazeni, a výmaz není automatický, nýbrž se provádí na žádost daného člověka, pokud splatí veškeré své dluhy.

To však není příliš známá informace, takže většina lidí tento krok neudělá, ani když všechny své dluhy splatí. V důsledku to vede k tomu, že jejich jméno v registru dlužníků stále figuruje, a tím pádem mají značně sníženou šanci získat jakoukoliv půjčku, včetně hypotéky.

Není tedy divu, že ta, kde se tento krok neprovádí, je velmi oblíbená. Přeci jen, je dostupnější mnohem většímu množství lidí, což ji činí přitažlivější. A pro koho je tedy vhodná?

Především pro ty, kteří své dluhy již splatili, avšak z nějakého důvodu (třeba proto, že o tom nevěděli) si nepodali žádost o výmaz. To jsou ti nejlepší kandidáti.