Prozkoumejte Denali – ráj Aljašky

Tento přírodní skvost se nachází na jihu Aljašky asi 1 360 kilometrů od hlavního města Juneau. Park vznikl v roce 1917 především pro ochranu místních živočichů, ačkoli tehdy nesl jméno po hoře Mt. McKinley. Nejdůležitějším chráněným zvířetem zde byla ovce aljašská, které před založením parku hrozilo úplné vyhynutí. Dnes je park zvyklý na nápor turistů, přesto však ochránci dbají na „uchování divočiny“.
Velikán celé Ameriky, ne-li světa
mount mckinley
Hora Mount McKinley, místním známá též jako „Denali“ = „Vysoký“, leží uprostřed národního parku.  Se svými 6 168 m. n. m. se stala nejvyšší horou Ameriky. Někdo ji však může chápat i jako nejvyšší horu světa. I když zdaleka nedosahuje takové nadmořské výšky jako Mt. Everest, své okolí převyšuje asi o 5 500 metrů. Mt. Everest naproti tomu asi „jen“ o 3 650 metrů. Opticky s tak McKinley může zdát větší.
Výstup na horu je poměrně těžký. Nejen že ve vyšších nadmořských výškách je zde pořádná zima, sníh a mráz, na vrcholku hory na navíc vzduch obsahuje pouze 42 % kyslíku.To se pak těžko dýchá i zkušeným horolezcům. I proto se na samý vrcholek dostanou opravdu jen ti nejodvážnější a nejvíce zdatní jedinci.
Koho tu potkáte?
Park je poměrně veliký (24 585 km2) najdeme zde lesy, tundry, tajgy, ale i ledovce. Od velké rozdílnosti přírodních podmínek se odvíjí i počet druhů živočichů. Turisticky nejatraktivnější jsou ovce aljašské, losi a medvědi. Z menších živočichů zmiňme třeba sviště aljašského. Vyskytuje se zde i hodně druhů ptáku. Domov tady našel třeba orel skalní nebo labuť malá. Pro Denali jsou typické ryby malých vzrůstů. Tento úkaz je způsoben chladnou vodou místních řek, které většinou pohlcují vodu z tajících ledovců.
Květinyzde slouží hlavně jako potrava pro zvířata, protože většinu parku tvoří tundra a rostliny tak nemají kde růst. I přesto je však pohled na ojedinělou rozkvetlou pláň plnou zvonků, hořců a vlčího bobu překrásný.
Zajímavosti a informace
národní park denali
Národní Park Denali je návštěvníkům otevřen po celý rok. Nejnavštěvovanější je však období od května do září, kdy po parku jezdí autobusy. Jediná cesta, která se v parku nachází – Denali Park Road – je totiž pro osobní automobily otevřena jen na krátkém úseku asi 15 mil. Jako cestovní prostředek můžete zvolit i již zmíněný autobus, kolo nebo vlastní nohy. Ale pozor na medvědy, kteří turistům rádi vyjídají zásoby. Krmit zvířata, ba i přibližovat se k nim na malé vzdálenosti, je zakázáno! Nocovat můžete v kempech, chatách nebo hotelech. Vstupné do národního parku je 10 dolarů za jednu osobu na týden.
Dobrodružný příběh
Nakonec vám představím jedno místo, které byste při své návštěvě neměli vynechat. U jezera Lake Wentitika leží zrezivělé trosky autobusu The Magic Bus slavného dobrodruha Christophera McCandlesse, který mimo jiné jako jeden z mála prošel pěšky křížem krážem celou Ameriku, aby nakonec zcela vyčerpán zemřel právě zde.