Ochraňte počítač před kyber útoky

Malé podniky a jednotliví uživatelé jsou pro hackery nejčastějšími obětmi. Důvod k tomu je jednoduchý. Běžní lidé a malé firmy nemají dostatek prostředků, aby měli skutečně kvalitní obranné systémy, anebo dokonce celé IT oddělení starající se o zajištění bezpečnosti. Malé společnosti jsou terčem útoku v 58 procentech případů.
kybernetická bezpečnost a zámek

Problém jsou e-maily

Stejně jako si domů nepouštíte cizí lidi, dávejte si pozor na soubory, které stahujete do svého počítače. Zejména firmám chodí denně stovky e-mailů a všechny je kontrolovat samozřejmě není jednoduché. Ale stačí, když si dáte trochu pozor před tím, než začnete stahovat přílohy. V těch se totiž viry nacházejí nejčastěji.

Podle průzkumu se ukázalo, že škodlivý malware dostanou uživatelé prostřednictvím e-mailu až v 92 procentech případů. 88 procent virů je právě v přílohách zavirovaných e-mailů. A průměrný zaměstnanec jakékoli společnosti dostane během jednoho měsíce asi 16 škodlivých zpráv. Tato data vyplývají z oficiální zprávy Symantec Internet Security Threat Report.

O jaké dokumenty jde nejčastěji?

Stahování příloh byste měli pochopitelně dělat s rozmyslem. Můžete tak totiž přijít úplně o všechno. Hackeři se nejčastěji soustředí na peníze, ale ukradnou vám rádi také informace. Anebo zablokují celý počítač. Mezi špatné přílohy nebo odkazy patří dokumenty, které se tváří jako:

  • faktura za nákup či trekovací systémy pro sledování balíků,
  • právní dokumenty jako žaloby apod.,
  • naskenované dokumenty v souboru,
  • zprávy o nemožnosti odeslání e-mailu.

noční hackování

Phising a ransomware

Tyto dva typy patří mezi hackery mezi nejpoužívanější. Phising je často používaný a například během roku 2017 zaznamenalo podobný útok asi 76 procent firem. Na druhou stranu ransomware tolik běžný a známý na veřejnosti rozhodně není. Je dokonce možné, že jste o něm nikdy neslyšeli.

Ransomware je forma online vydírání. Tento program zašifruje veškerá data a kyberzločinec vám je navrátí zpět za platbu v Bitcoinech. Zdá se jako dobrá zpráva, že jich vzniká čím dál méně. Bohužel se ale vytváří mnoho nových variant, které jsou online vydírání podobné. Je ale možné, že se tento druh pouze utlumil. Je ale možné, že zločinci pouze čekají na neopatrnost uživatelů.