Těžba Etherea udržuje systém této sítě v chodu

Svět se mění a lidé s ním. Bylo by pochopitelně scestné toto tvrzení paušalizovat, neboť nejsme všichni stejní, každý z nás je individualitou a samostatně se rozhoduje (s výjimkou nesvéprávných psychicky nemocných osob). Změna způsobu komunikace a výměny zboží mezi lidmi však jistou změnou prochází, a nemusíme chodit nikam daleko, až do středověku. Tehdy lidé směňovali výrobky a zemědělské plodiny částečně v naturáliích, částečně v kovových mincích, postupem času se začaly tisknout papírové bankovky kvůli úspoře cenných kovů a bankovní systém byl takříkajíc v plenkách. Dokud představovaly peníze jako oběživo převahu, byť je spravovala řada bank, bylo možno hovořit o hmotném, hmatatelném systému. Peníze jste mohli mít jednoduše ve slamníku.

kryptoměa

Platná konkurence bezhotovostnímu platebnímu bankovnímu systému

V současné době se na lidstvo řítí ze všech stran bezhotovostní platební styk. Banky jej propagují horem dolem, lidé využívají internetové bankovnictví a platební karty pouze jako virtuální systém, kde operují se svým účtem. Ten je však součástí bankovní databáze, centrálně spravované, nad nímž nemáte žádnou kontrolu a jste odkázáni na milost a nemilost bankovnímu sektoru. To bylo také důvodem vzniku první kryptoměny Bitcoinu, jehož databáze Blochchain je decentralizovaná a mají k ní přístup všichni klienti. Jistota nezničitelné databáze virtuální měny vedla některé tvůrce – vývojáře k vytvoření dalších mincí tohoto typu. Těmi nejznámějšími jsou Litecoin, Monero a Ethereum. Všechny tato kryptoměny udržuje v chodu těžební systém , kde těžaři jsou odměňováni za potvrzování transakcí zařazených po blocích v podobě virtuálních mincí, a samotná síť je decentralizovaná, nepodléhá tedy žádné kontrole státních či bankovních institucí.

technologie

Ethereum se v tomto virtuálním prostředí pohybuje stále v popředí. Podobně jako u jiných kryptoměn, i tato síť je zabezpečena blockchainem. Hodnota platidla – Etheru se od doby jeho vzniku vyhoupla na násobek několika tisíc procent. Poprvé byla světu představena v roce 2015 a úspěšně konkuruje finančnímu světu již déle než tři roky. V současné době se jedna mince cení 720 americkými dolary, a ačkoliv jsou obecně kryptoměny velmi volatilní, je málo pravděpodobné, že by došlo k jejich celkovému kolapsu.