Tresty a odměny

Samozřejmě, jako každý rodič určitě hledáte vhodný způsob, jak vychovat své dítě. Po světě běhá spousta dětí, které neumí, ani pozdravit. Nerespektují dospělé. Nechovají úctu ke starším. Děs a hrůza. Je však dobré najít ty správné tresty. Nějakou svoji cestu k dítěti. Základem byli vždy tresty i odměny. Nelze jen jedno či druhé. Buď by to bylo moc trestané dítě bez sebedůvěry, anebo moc rozmazlené bez zábran. Ani jedno není rozhodně v pořádku. A to je na začátek třeba si uvědomit.
Holčička v posteli.

Proč děti zlobí?

Spousta rodičů tvrdí, že zlobí kvůli genetice. Další, že prostě už takový jsou. Pravda je však jednodušší. Je to i Naše chyba! Pokud nám malý raubíř leze na nervy a dělá, co nechceme můžeme za to. Věnujete se mu dostatečně? Dáváte mu dost času i pozornosti? Chováte se stejně? Děláte něco, co nechcete, aby dělalo Vaše dítě? To vše je přesně ono. Chtějí pozornost. Pokud nemají dostatek pozornosti a lásky začnou zlobit.

Příklad

–          Potřebujete se na chvíli podívat do svého telefonu, kvůli pracovní nabídce, ale zakoukáte se déle. Dítě kolem Vás skáče, ječí dělá vše, aby upozornilo na sebe. Jenže vy furt nic. Tak dítě jde a shodí sklenici ze stolu.
Chlapec s medvídkem.

–          V této situaci se můžete zachovat různě, ale bití není vhodný způsob. Vezměte utěrku, utřete to s ním. Vysvětlete mu, o co jde. Jsou chytřejší, než si myslíte. Časem to pochopí. Všechno je jenom zkouška trpělivosti.
 
–          Pokud dítě uhodíte nic tím nevyřešíte. Tyto věci se budou jen stupňovat a bude to dělat stále. Protože chce péči, porozumění, chce si hrát, dělat vše s vámi. Co je na tom, tak špatného? Chtějí patřit do světa, kde se nacházíte vy. Přestaňte ho přehlížet. Více s ním mluvte. Vysvětlujte mu třeba, co děláte a proč. Nechovejte se k němu, jako k zajíčkovy, co nerozumím slovům. Je to taky člověk. Co ho naučíte bude umět. Vysvětlete mu to! Ať je mu půl roku nebo deset let.
 
Pamatujte, že děti jsou naše budoucnost. My děti nebijeme, máme je hodné i nám pomáhají a co vy?