Přizpůsobte jízdu ze svahu svým schopnostem

Lyžaři a snowboardisté musí dodržovat přiměřený odstup od ostatních, předvídat chování lyžařů pod sebou na svahu a zbytečně neriskovat. Každá jízda se musí také přizpůsobit momentální kondici, lyžařskému umění a povětrnostním a sněhovým podmínkám na svahu. Riskantní je přeceňování svých schopností v terénu, na který lyžař nestačí.
Každý lyžař a snowboardista musí svou jízdní stopu přizpůsobit tak, aby neohrozil lyžaře, který jede před ním. Zodpovědnost za srážku dvou lyžařů vždy nese ten, který jede vzadu a blížící se k lyžaři před sebou.
skok lyžaře

Předjíždění a vjíždění do svahu

Předjíždět na svahu je možné zleva i zprava, ale vždy je třeba dodržet dostatečný odstup. Často se stává, že se srazí i několik lyžařů, kteří špatně odhadnou situaci a jejich dráhy se na svahu kříží.
Zvlášť nebezpečné bývá vjíždění do svahu a rozjíždění se ze zastávky uprostřed sjezdovky. Dotyčný se musí nejprve rozhlédnout na všechny strany a teprve v situaci, kdy jsou od něj ostatní lyžaři v bezpečné vzdálenosti, zahájit jízdu.
jízda na lyžích

První pomoc při úrazech na sjezdovce je povinná

Zastavit by lyžaři a snowboardisté měli jen v místech, která nejsou zúžená, nebo nepřehledná. Nebezpečný je pro ostatní lyžaře i pád jednoho z nich – ten se musí snažit opustit místo, kde upadl, co nejrychleji. Dojde-li ke zranění a máme-li možnost takové osobě pomoci, nejprve místo zajistíme tak, že zapíchneme lyže do sněhu, aby byly zkřížené ve tvaru písmene X ,a tím pádem upozorníme na nebezpečné místo.
Každý lyžař a snowboardista, který stoupá, případně sestupuje po sjezdovce pěší chůzí, se musí pohybovat výhradně po jejím okraji.
Při úrazech na sjezdovce musí poskytnout postiženému lyžaři blížící se osoba první pomoc a je-li to v jeho možnostech, co nejrychleji informovat Horskou službu nebo telefonovat na linku První pomoci 155. Jako svědek nebo účastník nehody musí být schopen prokázat svou totožnost.