Z jakých materiálů může být zábradlí na balkón

V naší republice je běžné, že součástí každého domu či bytu je i balkón či veranda. Poskytují lidem možnost být na čerstvém vzduchu, aniž by museli opustit svůj příbytek a v bytech zároveň slouží k sušení prádla. Je totiž jasné, že prádlo usušené na venkovním vzduchu se podstatně lépe žehlí než to, které uschlo uvnitř domu nebo v sušičce.

Nezbytnou součástí, které však obvykle není věnováno příliš pozornosti, je pak i zábradlí na balkón KMK Design. A to hned z několika velmi dobrých důvodů.

balkon1

Tím hlavním je samozřejmě bezpečnost. Pomáhá, abychom například při věšení prádla, kdy jsme obvykle otočeni čelem ke zdi, nespadli při neopatrném pohybu dolů. Stejně tak to platí i v zimě, kdy může být podlaha, obvykle tvořená dlaždicemi, namrzlá, a tedy kluzká.

Dále je zde nezanedbatelný psychologický efekt. Zábradlí nám opticky odděluje prostor „vnějšku“ od prostoru „domova“, kde se cítíme bezpečně. Navíc jej vnímáme jako bariéru, která nám pomáhá udržet se ve vymezeném prostoru. Sami si představte, že byste došli k okraji svého balkónu, pokud by tam nebylo zábradlí. Asi by to nebylo nic příjemného, a necítili byste se příliš jistě.

Je proto zajímavé, že mnoho lidí si ani neuvědomuje, z jakých materiálů může být vyrobeno. Zde je třeba uvážit, že se vesměs jedná o venkovní typ, který bude vystaven všem vnějším vlivům počasí, ať už jsou to měnící se teploty, tak i déšť, sníh a led. Musí to vše ustát, aniž by ztratil něco ze svých vlastností. A musí vydržet sloužit mnoho let.

balkon2

Není tedy divu, že se nejčastěji používá kov, často nerezový, případně natřený nerezovým nátěrem. Ovšem není ani zdaleka jediný. Často se používá například v kombinaci se sklem. To bývá, na rozdíl například od obchodních center, matné, aby poskytovalo majitelům bytu světlo při zachování soukromí. V rodinných domech pak často najdeme dřevo.

Jak je vidět, možností je mnoho. Záleží pak jen na architektovi, kterou z nich vybere. A ačkoliv bezpečí je samozřejmě hlavním faktorem, mělo by se hledět i na vzhled. Přeci jen by mělo i dobře vypadat.