Zastíněná, ale upravená zahrada

Na většině zahrad se určitě najdou zákoutí, kam nesvítí celý den slunce. Přesto je, ale chcete mít upravená a osázená zajímavými rostlinami. Málo prosluněná místa mají své kouzlo. V parných dnech vám poskytnou příjemný stín a nemusí být ani vzhledově fádní. Je dostatek rostlin, která vám poskytnou pěkný pohled. Od stínomilných rostlin, ale nečekejte žádná velká květenství. Překvapí vás spíše barvou a tvarem svých listů.

mokré listy

Mezi stínomilné rostliny patří bohyšky neboli hosty. Jsou ve velké oblibě nejen pro bezproblémové pěstování, ale hlavně pro zajímavou barvou listů Právě pro stoupající oblibu bylo vypěstováno více zajímavých kultivarů. Listy bohyšek jsou velmi dekorativní a vyniknou nejen v kombinace s jinými vhodně zvolenými rostlinami. Stejně impozantně působí jako solitéry. Barevné variace jsou rozmanité. Stříbřitá barva, listy s bílým pruhem nebo bíle lemované. Tím barevné možnosti bohyšek zdaleka nekončí. Rostliny se hodí do malých i velkých zahrad. Pěstují se totiž v různých výškách. Hosty najdete pouze několik centimetrů vysoké až po odrůdy vysoké kolem jednoho metru. Uvítají, pokud je umístíte do stínu stromů a dopřejete jim dostatečnou vlhkost. Jediným negativem je, že jsou oblíbeny u slimáků. Plži celou rostlinu dokáží zničit prakticky během pár dnů.
výsadba v zahradnictví

Neméně krásné jsou čechravy. Ty okouzlí nejen listem, ale i nádherně barevným klasnatým květenstvím. Potěší vás růžovou, bílou, karmínovou, meruňkovou nebo červenou barvou. Rozkvétají v červnu a červenci, ale odkvetlá květenství rostlinu zdobí až do podzimu. Proto se hodí pro sušení i řez. Čechravy jsou velmi dekorativními rostlinami. Díky různým velikostem jsou vhodná na velká prostranství, ale menší kultivary můžete zasadit do skalek. Rostlina netrpí škůdci, dokonce nemusíte mít obavy ze slimáků. Těm totiž nechutná.

Obě rostliny patří mezi trvalky a jsou vysoce mrazu odolné.